Jednou zo skvelých doplnkových metód učenia pre študentov, ktorí chcú vedieť viac, sú zvukové nahrávky alebo podcasty. Predstavte si, že stačí každý deň chvíľku počúvať krátke nahrávky a bez väčšej námahy sa naučíte nové slová, zvyknete si na nové prízvuky a dozviete sa pozoruhodné veci. Aby ste sa počas štúdia cudzieho jazyka nenudili, je dobré učebné metódy striedať a práve podcasty môžu byť príjemnou formou odpočinku popri tom, ako si tlačíte do hlavy nepravidelné slovesné tvary či slovíčka odborného rázu. Učiť sa španielčinu pomocou nahrávok už dnes neznamená, že budete dookola počúvať papagájovanie fráz typu „Yo me llamo Pedro. ¿Y tú?“ prerušované tichými sekundami, počas ktorých máte práve vypočutú vetu zopakovať. V tomto článku vám poradím konkrétne tipy, kde nájsť nahrávky, ktoré sa budú počúvať samé a budú vás predovšetkým baviť.

podcasty spanielcina

AKO NÁJSŤ PÚTAVÉ A KVALITNÉ PODCASTY V ŠPANIELČINE

Pre začiatočníkov existujú väčšinou podcasty dvojjazyčné, ak túžite po väčšom výbere, hľadajte tie španielsko-anglické. Môžete si zvoliť rozličné úrovne náročnosti. Zatiaľ čo tých najjednoduchších sa začína základnými frázami a jednoduchými rozhovormi, v nahrávkach pre pokročilých sa budete cítiť, akoby ste načúvali pouličným či kaviarenským rozhovorom medzi hispáncami.

Osobne považujem za najpríjemnejšie podcasty z prehľadnej stránky Spanish Obsessed, na ktorej sympatický pár zdieľa zadarmo mnoho náhravok pre úplných začiatočníkov, stredne pokročilých i pokročilých, rovnako ponúka i nahrávky zamerané na správnu výslovnosť a obohatenie slovnej zásoby. Každý podcast je obohatený o prepis v španielčine a dvojica aktérov ho komentuje v anglickom jazyku, aby vysvetlili menej známe gramatické či štylistické javy. Nebojte sa, ak vaša jazyková znalosť nie je na jednotku. Účinkujúci rozprávajú pomaly a zrozumiteľne, takže ľahko pochopíte, čo hovoria, a časom prejdete aj na vyšší level.

Ak preferujete počúvať španielčinu na cestách a bez pripojenia na internet, vyskúšajte niektoré podcasty na iTunes, napríklad ten s názvom Coffee Break Spanish. Tieto nahrávky si možno stiahnuť do mobilného zariadenia a počúvať i cez iný operačný systém.

Existuje tiež stránka SpanishPod101, na ktorej sa síce najprv musíte preklikať cez niekoľko otravných reklám, ale potom nájdete veľa zaujímavých pokladov nahrávok. Ak sa vám teraz nechce sondovať, na ukážku na konci tohto článku uvediem niekoľko odkazov priamo na nahrávky aj s popisom.

PREČO POČÚVAŤ ŠPANIELSKE PODCASTY

Hlavnou výhodou týchto zvukových nahrávok je, že ich môžete počúvať takmer kdekoľvek, cestou do školy, do práce, pri športe, pri zaspávaní, proste hocikedy a viete si vybrať, či chcete kratšiu alebo dlhšiu nahrávku podľa toho, koľko máte času.

Ďalším plusom je to, že si môžete priamo zvoliť tému, ktorá vás naozaj zaujíma a na ktorú máte náladu. Nechcete počúvať dialóg v obchode? Okej, prejdite na rozhovor dvoch kamošov po víkende alebo sa naučte, ako si dohodnúť rande so španielsky hovoriacim človekom. Otvára sa toľko netušených možností, že si rýchlo nájdete to pravé orechové, pri ktorom budú vaše uši napäté a sústredené.

Neposlednou výhodou je, že väčšina podcastov je zadarmo, takže vám nič nebráni vypočuť si niektoré hneď teraz. Čo viac dodať? Choďte do toho a môžete mi napísať, či vám moje odkazy padli vhod a ktorý sa vám najviac páčil.

LEPŠIE RAZ POČUŤ AKO 100 KRÁT ČÍTAŤ

V tomto 15 minútovom podcaste Liz a Rob kecajú o tom, či sú ranné vtáčatá alebo nočné sovy. Po španielskej časti nasleduje anglický komentár, v ktorom vám vysvetlia, o čom sa zhovárali a prečo použili skladbu viet takú, ako použili, tak vám bude všetko jasné.

Ako osloviť vášho milovaného/vašu milovanú a vyznať mu lásku v španielčine? Čo myslíte, znamená viac, keď váš „amante“ vyjadrí lásku vetou „Te quiero“ alebo „Te amo“? Aké ďalšie vyznania môžete adresovať človeku, ktorému ste oddaní? Tento podcast si treba vypočuť, pretože nikdy neviete, čo vám pestrý život prinesie 🙂

A ak sa váš lektor stále vypytuje ¿Que tal? a vy vždy odpoviete jednoslovne, pretože vyjadriť spleť vašich pocitov v španielskom jazyku zatiaľ nedokážete, šup sem, isto nájdete exaktnejší opis pre vyjadrenie vašej nálady.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *