Ako dlho to bude trvať? Kedy už budem vedieť rozprávať? Sú to prirodzené otázky, ktoré si iste kladiete po tom, ako urobíte prvý krok a rozhodnete sa, že sa chcete naučiť španielčinu (alebo inú reč).

Poďme teraz hovoriť o úplných začiatočníkoch, ktorí začínajú od nuly. Z mojich skúseností najrýchlejšie napredujú nováčikovia, ktorí chodia na lekcie 2-3 x týždenne a venujú sa španielčine aj sami doma (naučia sa slovíčka, napíšu si úlohu, vypočujú si podcasty a pozrú videá, ktoré im pošlem, alebo, ktoré si sami nájdu podľa svojich preferencií). Dve až tri lekcie týždenne sa dajú považovať za pohodové tempo, pri ktorom sa po mesiaci budete vedieť dohovoriť v jednoduchých vetách. Ak vytrváte, po štyroch týždňoch budete mať krásne základy, na ktorých sa dá stavať. 

Po dvoch až troch mesiacoch v uvedenom tempe sa už ľahko zorientujete v jednoduchých spoločenských či cestovateľských situáciách. Budete si vedieť kúpiť cestovný lístok, objednať si jedlo v reštaurácii, vybaviť rezerváciu v hoteli, požičanie auta. Budete vedieť rozprávať o sebe, svojej rodine, práci, rutine záľubách. 

Po šiestich mesiacoch vám už bude známy nielen čas prítomný, ale aj minulý a budúci a tiež podmieňovací spôsob, čo Vám otvorí nové brány v porozumení cudzieho jazyka. Po troškách môžete čítať komplikovanejšie texty z oblastí, ktoré sa vám páčia a v konverzáciách môžeme prechádzať na sféry, ktoré vás zaujímajú. 

Apropos, čítanie. Je veľmi dôležité pracovať s textami a úlohami v nich. Texty od úrovne A2 a B1 obsahujú už dlhšie, komplikovanejšie vety, synonymá či ustálené frázy, z ktorými ste sa možno doposiaľ nestretli. Je treba naučiť sa porozumieť aj zložitejšej stavbe viet, a čím viac textov prečítate, čím viac cvičení na porozumenie textu urobíte, tým skôr prídete na koreň rôznym jazykovým nuánsam.

Prax robí majstra. 🙂

 

Dá sa to aj skôr?

Mala som študentov, ktorí nasadili úplné turbo tempo, pretože sa im blížil dôležitý termín nástupu do práce, výletu a podobne, a naozaj sa veľa naučili, pretože boli pozitívne motivovaní.

Niekedy sa však stáva, že človek “nemá čas” a to je dosť ťažké, pretože stále robíme to isté. Vždy je však dôležité uvedomiť si, že čas na lekcii neznamená, že sa Vám slovíčka nasypú do hlavy sami. Je dobré nájsť si spôsob rozširovania slovnej zásoby, ktorý vás bude bavíť. Nemusíte chodiť päť či sedemkrát týždenne za lektorom či do jazykovky. Lekcie s mentorom vám môžu stačiť dve. A zvyšný čas venujte rozličným aktivitám – môžete čítať, počúvať podcasty, pozerať videá, vypisovať si slovíčka metódou goldlist, vypĺňať si cvičenia, atď. 

 

Čo ak nemám toľko času?

Ak niekde uberieme, inde musíme pridať, aby sme sa dostali do cieľa. Môžete vycestovať do zahraničia na týždeň či dva a počas intenzívneho krátkeho obdobia sa osmelíte rozprávať, pochytíte jazyk do reči. Nie každý má takéto možnosti. Ak ste naozaj časovo limitovaní, jednoducho sa budete učiť pomalšie. Aj to sa dá. Bude vám to trvať dlhšie, ale skôr či neskôr sa všetko naučíte.

 

O láske

Je viac ako vhodné zamilovať sa do reči, ktorú sa učíte. Neberte cudzí jazyk ako niečo, čo musíte, ako nejaký zlý údel, nemilú povinnosť, nad ktorou sa musíte trápiť vopred určený čas. Neberte učenie ako niečo útrapné. Naučte sa mať radi to, čo sa učíte, je to veľmi dôležité. Cez každé učivo sa dá prejsť, všetko sa dá pochopiť, chce to len trochu času a energie. Pochváľte sa kamarátom vždy, keď sa naučíte niečo nové. Kúpte si nádherné zošity a pestré zvýrazňovače, motivačné samolepky.

Odmeňte sa za každý malý úspech. Veď vy sami najlepšie viete, čo na vás platí.

 

Čas

Na záver by som rada napísala ešte pár viet. Všetko má svoj proces. Nič sa nedá oklamať ani urýchliť. Koľko času a energie venujete do kontaktu s jazykom, toľko budete vedieť a rozumieť. S jazykom, ktorý sa učíte, musíte mať veľa kontaktu. Je potrebné, aby ste sa mu aktívne venovali. Pár nápadov nájdete napríklad TU.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *