Priatelia, ak sa chcete naučiť sa po španielsky, existuje mnoho možností. Jednou z nich je postupovať podľa učebnice. Ale ako si vybrať? Podľa obalu? Ceny? Je ich predsa toľko. Ja na súkromných lekciách využívam viacero zdrojov, rada ich striedam, aby sa študákom nezunovali. Dnes vám napíšem, ktoré dve učebnice považujem za najlepšie pre začiatočníkov.

Bohdan Ulašin – Španielčina pre samoukov

Ak sa chcete učiť sami, vrelo odporúčam Španielčinu pre samoukov od Ulašina.  Ak by som ju mala opísať jednou vetou, znela by nasledovne: Top učebnica na našom trhu pre všetkých, ktorí sa chcú učiť sami. Na prvý pohľad nenápadná, v papierovej väzbe, avšak obsahovo viac než bohatá. Z úplných začiatočníkov sa dostanete až na úroveň B2. Mám ju rada kvôli prepracovaným textom a prehľadnej slovnej zásobe. Je k nej aj cédečko a ak by sa vám málilo cvičení na gramatiku, môžete si prikúpiť pracovný zošit.

Čo sa týka obsahu knihy, páči sa mi, že všetky kapitoly majú veľmi podobnú štruktúru. V úvode každej lekcie si prečítame text o Jurajovi, Slovákovi žijúcom v Španielsku, jeho priateľoch a rôznych situáciách, ktoré zažíva, pričom každá lekcie sa venuje konkrétnej inej (práca, rodina, priatelia, oslavy, zdravie, športy, gastronómia a podobne). Pod textom nájdeme prehľadné zhrnutie nových slovíčok preložených do slovenčiny.

V každej lekcii zároveň nájdeme spísané aj ustálené frázy a idiómy s vysvetleniami a ekvivalentami v slovenskom jazyku. Nasleduje pár strán teórie gramatiky a samozrejme cvičenia, ku ktorým kľúč sa nachádza vzadu v knihe.

V závere jednotlivých kapitol sa zvykne nachádzať druhý text, ktorý nám predstavuje jednotlivé súčasti španielskej kultúry: zaujímavé miesta v Španielsku, gastronómiu, známe hispánske osobnosti, šport, ale aj praktické texty, napríklad o školskom systéme v Španielsku a politike.

Orientačná cena knihy: 14 eur. Pracovný zošit: 10 eur

Sú dve drobnosti, ktoré by som tejto knihe vytkla:

Prvá – (ne)kvalita väzby nezodpovedá požiadavkám moderného študenta, ktorý knihu berie do rúk často, otvára ju, prenáša, zatvára, listuje dozadu na výsledky cvičení a späť. Dokonca aj môj diár za tri eurá z Tigru má pevnejšiu väzbu.

Druhá – nekonzistentnosť gramatických učív. Častokrát je jedna gramatická látka rozhádzaná po rôznych kapitolách, čím je jej pochopenie pre študentov možno zbytočne komplikované. Osobne mám radšej prebratie jednoduchších tém na začiatku a keď už z gramatiky preberáme niečo zložitejšie, venujeme sa téme systematicky a detailne (napr. tvorenie slovies v minulom čase, nepravidelné slovesá,…)

Hodnotenie: 4/5

 😀 super texty

 😀 spracovaná slovná zásoba

😀 detailne vysvetlená gramatika, vďaka čomu samouk nepotrebuje učiteľa ani internet

 🙁  slabá väzba

 

Prisma A1 – Alumno

Ak máte lektora alebo chodíte do jazykovky, pracuje sa s iným tipom učebníc. Určite netrafíte mimo, ak si vyberiete učebnicu Aventura, Prisma či Espaňol en marcha.  Kolekcie týchto učebníc obsahujú  kvalitné knihy a pracovné zošity pre rôzne úrovne (A1-B2). Prisma je moja obľúbená učebnica španielčiny pre začiatočníkov, pretože obsahuje veľa krátkych, ľahko zrozumiteľných textov. Je dotvorená ilustráciami, ktoré pomáhajú pochopeniu učív. V každej lekcii nájdeme tiež prehľadne  a stručne vysvetlenú gramatiku. Články sú zamerané na kultúru, gastronómiu, cestovanie, prácu a bežný život v Španielsku. Páči sa mi, že gramatiky je v nej tak akurát, ani veľa, ani málo. 

Orientačná cena knihy: 17 eur

Čo mi však v Prisme trochu chýba, je glosár slovíčok ku každej lekcii. Keďže je celá v španielčine, študent si musí neznáme slovíčka prekladať sám, alebo je lektor nútený pripraviť súbory slovíčok ku každej kapitole.

Taktiež by sa Prisme hodilo nové, aktualizované. Hoci sú knihy z tejto edície kvalitné a jazyk sa z nich dá naučiť príjemnou formou, svojím obsahom a ilustráciami sú už bohužiaľ zastaralé, nakoľko vo viacerých článkoch, napríklad o ekológii, technológiách a podobne, sa kladie dôraz na začiatok nového milénia, čo je v roku 2019, prinajmenšom, ehm, neaktuálne.

Hodnotenie: 4/5

 😀 super texty

 😀 ilustrácie

 😀 stručne a príjemne vysvetlená gramatika

 🙁 neaktuálnosť niektorých textov

 🙁 chýba glosár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *