Ako dlho to bude trvať? Kedy už budem vedieť normálne komunikovať v španielčine? Sú to prirodzené otázky, ktoré si iste kladiete po tom, ako padne rozhodnutie, že sa chcete naučiť po španielsky.
To, za akú dobu sa naučíte hovoriť po španielsky, závisí od niekoľkých faktorov:
- Po prvé – čo si predstavíte pod pojmom “komunikácia v španielčine”? Je rozdiel vedieť si objednať jedlo v reštaurácii a viesť niekoľkohodinovú zaujímavú debatu so Španielmi. Zatiaľ čo v prvej situácii vám stačí ovládať základnú gramatiku a cestovateľskú slovnú zásobu, v druhom prípade svoju rolu zohráva situačný humor, rôzne slovesné časy, pochopenie reálií či znalosť slangových výrazov.
- Koľko času a energie španielčine venujete (s lektorom aj samostatne)
- Frekvencia a intenzita lekcií.
- Stratégia a kompetentnosť vášho lektora, a tiež to, či si ľudsky sadnete.
- Vaša motivácia a vytrvalosť.
Za ako dlho sa dostanete na komunikačnú úroveň v španielčine?
Ovládanie jazyka sa delí na niekoľko úrovní, ktoré vidíte znázornené hore. A0 znamená úplný začiatočník, ktorý zatiaľ zo španielčiny nevie nič, prípadne len zopár fráz. To, čo si väčšina ľudí predstavuje pod “bežnou komunikáciou” sa nachádza kdesi medzi úrovňami A2 a B1. Vraví sa, že na zvládnutie jednej úrovne jazyku (napr. z A0 na A1) je potrebné venovať jazyku minimálne 100 aktívnych hodín.
Moji študenti – začiatočníci – rozprávajú po španielsky v jednoduchých vetách už od prvej hodiny. Samozrejme, spočiatku sa bavíme o jednoduchých témach, avšak práce kvalitné vybudovanie základov a správne nastavená stratégia nám pomáha dostať sa k vytúženému cieľu.
Naučiť sa jazyk je ako postaviť dom. Je potrebné mať pevné základy, až potom prichádza na rad fasáda a zariaďovanie interiéru. Ak sa túžite naučiť jazyk, najlepšie bude, ak si zo štúdia vytvoríte príjemný rituál a jazykom sa doslova obklopíte. 🙂
Čo to znamená 100 aktívnych hodín?
- čas s lektorom, konverzácia
- napísanie domácej úlohy
- vypočutie tematického podcastu
- čítanie
- písanie krátkych textov, denníka v španielčine
- učenie sa slovíčok
- prekladanie viet
Tieto aktivity je najlepšie striedať vo vhodnom pomere. Napríklad: 100 aktívnych hodín s lektorom a 0 hodín samostatnej práce vám neprinesie taký dobrý osoh, ako 50 lekcií s lektorom a 50 hodín samostatnej aktívnej činnosti, doplnenej relaxačnými činnosťami súvisiacimi so španielčinou (seriály, podcasty, hudba…).
Za aktívny čas sa považuje aj systematické samoštúdium. V mojom kurze pre samoukov Cestovateľská španielčina sa napríklad môžete naučiť kvalitné základy španielčiny a potrebnú cestovateľskú slovnú zásobu, pomocou ktorej si hravo objednáte raňajky v kaviarni, tapas a drinky v bare, dohovoríte sa v hoteli, pri kupovaní lístkov na atrakcie a pamiatky, atď. A ak budete chcieť, môžete si so mnou dať konverzačné lekcie.
Pasívny čas
Nasledujúcou vetou možno sklamem milovníkov kinematografie, ale aktívny čas neznamená pozrieť si španielsky seriál s českými či anglickými titulkami. Pozerať filmy, seriály a videá v origináli je však dôležitou súčasťou štúdia jazyka, pretože si vďaka tomu utvrdzujete naučené, zvykáte si na prízvuk a melódiu reči. 🙂
Medzi pasívne činnosti, ktorými sa môžete obklopiť pri štúdiu španielčiny, patrí:
- pozeranie filmov a seriálov
- youtube videá
- počúvanie podcastov
Tip: Aj z pasívnej činnosti viete urobiť aktívnu. Napríklad, ak pozeráte seriál či youtube video v španielčine a máte po ruke notes, do ktorého si zapisujete zaujímavé frázy
Vaše dnešné rozhodnutie ovplyvní to, či sa o rok dohovoríte v španielčine
Ak stále váhate a vravíte si, že nemáte čas učiť sa španielčinu, vedzte, že nájsť si čas je otázkou priorít. 🙂 Vaše budúce “ja” Vám poďakuje.