Tohtoročný Madrid bol zo spätného pohľadu tak trochu surreálnym zážitkom. Bol to únik z upršanej Bratislavy za slnkom a kultúrou. Navšívili sme ho krátko predtým, ako prišla corona a confinamiento, a v šťastnej bublinke sme si mesto vychutnali naplno, so všetkými cestovateľsko-gastronomickými pôžitkami, do pľúc naberajúc čerstvý vzduch bez rúšok. Aká vzácnosť. ❤️ Madrid je mesto, ktoré vás nadchne rovnako ako mňa a moju maminu, ak tiež milujete kultúru, dobré jedlo a dlhé prechádzky. Madrid, to je pitie vermútu na slnečných terasách. Slnečné okuliare, a kabáty, prechádzky po Parque del Retiro a v nohách nachodené kilometre.

Palacio de Cristal.

Aký je Madrid z môjho pohľadu?


Začnime elegantnou a noblesnou architektúrou. Domy v Madride sú charakteristické malými balkónikmi s čiernymi ornamentálnymi zábradliami a budovami v pastelových farbách. Náš airbnb byt s vysokými stropmi sa nachádzal v historickej budove, ale zvnútra bol moderný so zachovaním pôvodných detailov, presne ako to mám rada. Ak je takáto estetika príjemná aj pre vaše oči, hľadajte si ubytovanie napríklad vo štvrti Chueca alebo Malasaña. Veľmi sa mi páči, že nielen historické jadro mesta, ale aj širšie centrum a pomerne veľká časť mesta, je postavená v jednotnom štýle. A ťažko nájdete ulicu, na ktorej by nerástlol nejaký strom. Madrid totiž patrí k najzelenším hlavným mestám na svete. ? Celkovo je v meste vysadených okolo 300-tisíc stromov a napríklad v najväčšom mestskom parku El Retiro sa ich nachádza približne 15-tisíc.


Jednou z najznámejších historických pamiatok je Palacio Real a hneď vedľa Catedral de Almudena. Vedeli ste, že hoci je Kráľovský palác  oficiálnym sídlom kráľov, monarchovia tu nežijú od roku 1967? Palác sa využíva na štátne ceremónie a určitá časť je sprístupnená aj turistom. Bývalý kráľ Juan Carlos obýval počas svojho panovania palác Zarzuela, nachádzajúci sa na okraji mesta. Súčasný kráľ Felipe VI. žije s rodinou neďaleko neho, vo vile, ktorá sa nazýva Pabellón del Príncipe.

Centro de Madrid.

Typickým madridským pohľadnicovým výjavom je priestranná Plaza Mayor (Hlavné námestie) obdĺžnikového tvaru s červenkastými budovami a drahými kaviarňami umiestnenými v kolonádach po obvode… Uprostred námestia tróni socha kráľa Filipa III na koni. Kôň na tejto soche má zatvorené ústa, no nebolo to tak vždy. Keď vznikla 2. republika, jeden muž vložil do úst koňa výbušninu, aby sochu zničil. Po výbuchu sa do okolia rozleteli drobné kúsky kostí vrabcov, ktoré hniezdili vo vnútri… Keď sochu zrekonštruovali, pre dobro a bezpečnosť mestských vtáčat koňovi tentokrát vymodelovali zatvorený pysk.

Plaza Mayor.


Neďaleko, na námestí Puerta del Sol nájdete aj kilómetro cero, nultý kilometer, od ktorého sa merajú vzdialenosti do všetkých kútov Španielska.  Na tomto námestí si môžete urobiť aj typickú fotografiu so sochou vyjadrujúcou symbol Madridu – medveďa a stromu.

Keď ste v metropole Španielska, len ťažko sa vyhnete ulici Gran Vía, nákupnej triede, kde si na svoje príde každý, kto si nevie predstaviť cestovanie bez nájazdov na obchody známych značiek či zábavu v nočných kluboch. Ľudia tu nakupujú od rána do neskorého večera a zdá sa, že Gran Vía nikdy nespí… Nedele zasa patria blšiemu trhu El Rastro. Jeho názov znamená v preklade stopa a je odvodený z histórie. V minulosti sa v tejto časti mesta nachádzalo veľa bitúnkov a nebolo raritou nájsť v uliciach stopy po zvieracej krvi. V súčasnosti sa žiadnych morbídností nemusíte báť, na trhu vás čakajú staré platne, knihy, suveníry, bytové doplnky, oblečenie a všakovaké blbôstky od výmyslu sveta.

Madrid je pre mňa v neposlednom rade kultúra. Nemožno vynechať Museo de Prado alebo Múzeum moderného umenia Reina Sofía. Plná miestnosť turistov obdivujúcich Picassovu Guernicu. Ak poznáte príbeh tohto 7,7 x 3,5 metrového diela, ťažko potlačíte slzu. Taktiež vidieť Dalího surrealistické diela naživo je zážitok na celý život. Umenie je ťažké popisovať, je to niečo, čo treba vidieť na vlastné oči.

Madrid, to je úžasná gastronómia, svetová aj španielska. Od vysokej kuchyne v elegantných reštauráciách až po sidra bary, kde sa, lakeť pri lakti tlačíte s cudzími ľuďmi a na stojaka si na špáradlo napichujete patatas bravas. Okolo vás virvar a zo stropu visí jamón. Keď vojdete, zdá sa, že v celom priestore panuje totálny chaos, ale čašníci majú všetko v merku a možno budete prekvapení, ako rýchlo bude vybavená vaša objednávka.

Madrid má samozrejme aj pokojnejšie podniky s výberovou kávou, v ktorých si príde na svoje distingvovaný milovník flat white, aj tradičné bares-cafeterías, kde si na nerezovom pulte dáte kávu vedľa pánov a dám, ktorí si takto spríjemňujú rannú cestu do práce, a v tejto atmosfére si prečítajú čerstvé noviny, debatujú, prekrikujú sa, zhltnú raňajkové bocadillo. Je to pre nich tak prirodzené ako dýchanie. A to je niečo, čo by sme sa od Španielov mohli všetci naučiť – vychutnávať si každodenné maličkosti a nevravieť si, že to začneme robiť, “až keď…príde víkend / budeme na dovolenke / atď.”

Tu je zopár tipov na madridské podniky:

 • Pez Tortilla (C. del Pez, 36)
 • Chocolateria San Ginés (Pasadizo de San Ginés, 5)
 • Rosa Negra Madrid (C. del León, 16)
 • WAYCUP Specialty Coffee (C. del Barquillo, 11)
 • Aloha Poké (C. de la Libertad, 17)
 • Baco y Beto (C. de Pelayo, 24)
 • Churrería Madrid 1883 (C. del Espíritu Santo, 8)
 • Tinto y tapas San Pedro (C. de San Pedro, 22)
 • Moratín (C. de Moratín, 36)
 • Tierra Burrito Bar (Pl. de Isabel II, 5)
 • Marina Ventura Madrid (C. de Ventura de la Vega, 13)

Saludos amigos!


Chceli by ste zažiť Madrid inak? Alebo spojiť návštevu kráľovského mesta s objavením historických mestečiek (Toledo, Segovia, Ávila,…), v ktorých zastal čas? Veľmi rada Vám pomôžem takýto výlet zorganizovať.