cestovanie

Cyklistika na Mallorce

stúpanie zo Sa Calobra na Colls dels Reis

Od aprílového pobytu na Mallorce ubehli už dva celé mesiace. Keď toto píšem, na Slovensko už dorazila vlna horúčav a bicykle vytiahli už aj tí najteplomilnejší. Je ľahké dať sa uchlácholiť prívetivosťou počasia, skorým svitom a dlhými večermi. Jún na dvoch kolesách bol u nás doma fajn. No aj tak sa chcem obzrieť späť a dostatočne doceniť dôvody, prečo je cyklistika na Mallorce, najväčšom z Baleárskych ostrovov, dobrý nápad aj v apríli.

Príjemný apríl, kvalitné cesty, španielska pohoda

Vybrať sa na Mallorcu za cyklistikou má podobné výhody ako vydať sa na Tenerife – príjemná klíma aj mimo leta a výborná kvalita ciest. A k tomu pravdaže všetko to dobré, čo súvisí so Španielskom – pre mňa osobne jedlo a pohodová mentalita. Zároveň sú tieto 2 ostrovy výrazne odlišné. Nečudo, sú od seba podobne ďaleko ako Gabčíkovo od nórskych Lofotov. Zatiaľ čo na Tenerife je večná jar a aj na Vianoce je to na krátky dres, na Mallorcu sme prišli v polke apríla a prvé dni boli chladnejšie a na dlhý rukáv. Keď sa však rozišli oblaky, bolo veľmi príjemne.

Serra de Tramuntana – ihrisko cyklistov

Pozdĺž celej vrchnej časti ostrova sa tiahne pohorie Serra de Tramuntana, tak to poviem pre jednoduchosť. Jednička z maturity z geografie mi dáva za povinnosť upresniť, že žiadne “hore” a “dole” v zemepise neexistuje a že Tramuntana vedie od juhozápadu ostrova po severovýchod. Počas pobytu bola mojím ihriskom a je ním pre každého cyklistu, ktorý sa príde na tento krásny ostrov namiesto leňošenia trápiť a tvrdohlavo odporovať zákonom fyziky.

Najvyššie položená sprístupnená spevnená cesta Mallorcy je vo výške “len” okolo 860 metrov. Tento bod sa nachádza pod najvyšším vrchom ostrova Puig Major (1436 m.n.m) . Naň síce asfaltka vedie, je to však vojenský areál a vstup doňho je zakázaný. Pri údaji 860 metrov zrejme srdce žiadneho vášnivého “vrchára” neposkočí. Tramuntana nie je o výške. Mne sa najviac páči rozmanitosť trás, ktoré ponúka.

Do Tramuntany sa dá “vstúpiť” rôznymi spôsobmi a z pohľadu cyklistu je výhodné bývať v niektorom z mestečiek na jej južnom úpätí. Pre tých, ktorých základňou je okolie zálivu Pollença na severovýchode ostrova, tak, ako to bolo pre mňa, sú kopce Tramuntany naskok. Prvou z mojich mallorských skúšok bol Coll de Femenia (515). S touto nadmorskou výškou vyznieva ako trpaslík porovnateľný s bežným cieľom cyklistov v Malých Karpatoch. Na Slovensku sa ale výjazdy nazačínajú od hladiny mora. Od Coll de Femenia je to už potom “hore a dole” cestou MA-10 naprieč Tramuntanou. Zákruty, stúpania a klesania nemajú na tejto ceste konca.

Slávna Sa Calobra (Coll dels Reis)

To najlepšie, čo Tramuntana ponúka, sa ale deje mimo cesty MA-10. Mnoho cyklistov príde na Mallorcu práve kvôli tomu, aby z tejto cesty odbočili k Sa Calobra, dedinke s pár domami, reštauráciami a malou plážou. Dedinka je malebná, no v tomto prípade doslova platí, že cesta je cieľ. Tento skvost vybudoval inžinier Antonio Parietti (Španiel, nie Talian) v medzivojnovom období. Dôvody neboli typicky pragmatické – prepojiť mestá – ako je to pri výstavbe väčšiny ciest a diaľnic. Parietti mal víziu vytvoriť podmienky pre motoristický turizmus. Bolo to ešte v dobe, keď bola Mallorca “panenská”, no jej turistický potenciál bol evidentný. Vačšinou sme zvyknutí kopec vystúpať predtým, ako ho môžeme zjazdiť. Tu je to naopak. Po odbočení z cesty MA-10 nasleduje 2.5-kilometrové stúpanie na Coll dels Reis, stadiaľ zjazd takmer 10km spomínanou cestou do dedinky Sa Calobra a potom naspäť na Coll dels Reis. Aj keď sa často hovorí o stúpaní na Sa Calobru, kopec je v skutočnosti Colls dels Reis.

Stúpania, zjazdy a kaviarne

Tu je zoznam niekoľkých ďaľších miest na Mallorce, z ktorých niektoré som si užil ešte viac ako Sa Calobru:

  • Coll de Sa Bataia – moje nové najobľúbenejšie stúpanie. Príjemný gradient, krásny asfalt a serpentíny. V apríli 2021 som mal šťastie na menšiu premávku. Sa Bataia si bude ešte nálepku obľúbeného stúpania musieť obhájiť aj mimo pandémie… Na vrchole je čerpacia stanica Repsol, ktorá má z nejakého dôvodu v cyklistických kruhoch takmer mýtický status.
vrchol stúpania Coll de sa Bataia
  • Port de Valldemossa – malá dedinka s prístavom a mólom. Cesta, alebo skôr cestička, ktorá sem vedie, miestami ledva stačí pre jedno auto. Skvelá alternatíva k populárnej Sa Calobre a skrytý cyklistický poklad.
  • Zjazd z Puig Major do mesta Sóller – skoré načasovanie zabezpečilo, že som mal pravý pruh celý pre seba, zatiaľčo opačným smerom stúpali početné skupinky cyklistov. Vždy som rád v pozícii, kedy ja klesám a zdravím stúpajúceho cyklistu.
  • Cycling Planet – kaviareň v dedinke Alaró – veľmi príjemné prostredie, káva a perfektné zákusky na posilnenie
  • Sa Ruta Verda – kaviareň v mestečku Caimari, kde začína stúpanie na Coll de Sa Bataia
  • Mys Formentor – cesta, ktorá sem vedie, je považovaná za jednu z najscénickejších ciest v Európe.

Už sa neviem dočkať, kedy si ich budem môcť naživo pripomenúť!

Ak si chcete o tomto nádhernom ostrove prečítať ešte viac, Kika sa o ňom rozpísala z necyklistického pohľadu vo svojom článku Jarná dovolenka na Mallorce. A ktovie, možno sa najbližšie stretneme v Tramuntane s Vami. Vďaka dobrým cestám a vodičom zvyknutým na cyklistov to znie ako dobrý nápad aj pre menej skúsených cyklistov.

Michal

Túžite zažiť cyklistiku alebo pobyt na ostrove Mallorca a uvítali by ste pomoc s plánovaním a organizáciou? Skúste naše „Španielske zážitky“.