Veronika Mandalíková je sympatická, štýlová dáma, ktorá mi prvýkrát napísala začiatkom roka 2021. Naučiť sa španielčinu mala v pláne už dlhšie, dokonca sa v lete 2020 chystala na kurz do Barcelony, no pandémia jej tieto plány prekazila. Niekedy sa na dobré veci oplatí počkať. Vytrvať, ísť si za svojím, nevzdať sa. Ak po niečom veľmi túžite a niečo pre to robíte, nakoniec sa vaše sny splnia. Prinášam vám rozhovor s Veronikou, ktorá si toto leto splnila sen o jazykovom pobyte v Alicante.

Ahoj Veronika. Vitaj a ďakujem, že si prijala pozvanie do tohto rozhovoru. Mohla by si sa na začiatok predstaviť? Čomu sa venuješ a prečo si sa rozhodla učiť sa po španielsky?

Ahoj,  ďakujem za pozvanie :-). Mám 20 rokov, som študentkou na VŠ a učiť sa po španielsky bol vždy taký môj malý sen. Veľmi sa mi páči španielska aj celkovo latino kultúra a jazyk samotný ma vždy priťahoval. Keď začala pandémia a ja som ostala doma, rozhodla som sa že konečne prišiel ten čas začať sa štúdiu španielčiny naplno venovať. Našla som teba a s tvojou pomocou som si môj cieľ začala plniť :-).   

Keď sme spolu začiatkom roka 2021 začali mať lekcie, prezradila si mi, že si chcela ísť na kurz španielčiny do zahraničia už dlho, avšak korona tieto plány prekazila. Tentokrát to však už vyšlo! 🙂 Ako dlho vopred si s agentúrou riešila svoj pobyt v Alicante? 

Približne mesiac dopredu. Vzhľadom na situáciu s pandémiou mi bolo agentúrou odporúčané počkať, keby sa náhodou zmenili pravidlá na vstup do Španielska. Potom však už bol celý proces veľmi rýchly a bez komplikácií. 

Aké boli tvoje prvé dojmy po príchode do Španielska? Je niečo, čo ťa prekvapilo? Zažila si nejaký kultúrny šok?

Hneď od začiatku som bola unesená tým, akú neskutočnú atmosféru Španielsko má. Ľudia boli veľmi milí a zhovorčiví, čo mi vždy vedelo spraviť krajší deň, pretože celé mesto pôsobilo veľmi priateľskou atmosférou.

Menší kultúrny šok som zažila asi z toho, ako muži na uliciach “bez hanby” vedia pokukovať po ženách, na čo teda zo Slovenska rozhodne nie som zvyknutá. Samozrejme, to nebolo niečo, čo by som vnímala ako nepríjemné, len ma prekvapila otvorenosť tamojších ľudí, keďže u nás sú ľudia viac utiahnutí. 

Ako to bolo s ubytovaním v Alicante?

Bývala som na zdieľanom byte s dvoma dievčatami zo školy. Bola možnosť byť aj v rodine, ktorú využilo niekoľko mojich spolužiakov. Mne bývať v zdieľanom byte veľmi vyhovovalo, k čomu určite prispelo aj to, že som mala veľmi zlaté spolubývajúce, s ktorými sme si hneď sadli. Do mesta a na pláž sme to mali necelých 15 min pešo, do školy 10 min takže lokalita bola naozaj skvelá.  Bývali sme na piatom poschodí, mali krásny výhľad a menej teplo vďaka neustálemu prievanu. Budova však bola bez výťahu, takže sme mali grátis každý deň aj odcvičené :-D.  

Čo vravíš na mesto Alicante a jeho okolie? Mohla by si čitateľom odporučiť nejaké miesta?

Alicante je pre mňa čarovným mestom. Ani veľmi veľké, ani malé a aj napriek tomu, že je to turisticky vyhľadávaná lokalita, tak som ani v čase najvyššej sezóny nemala pocit, že sa nachádzam v meste preplnenom turistami. Mesto má úžasnú atmosféru, ktorej dodáva šmrnc aj historický hrad rovno v strede mesta. Mestská pláž je tiež skvelá. Máte z nej výhľad priamo na hrad a okolité kopce, jednoducho nádhera. V okolí sme najčastejšie chodili na pláž San Juan, ktorá je od centra 15min električkou. Je omnoho väčšia a množstvo ľudí sa tam ľahko stratí. So školou sme tiež navštívili malinký ostrov Tabarca, ktorý mal krásnu historickú časť. Večer to, samozrejme, najviac žije v centre mesta, kde sú všetky reštaurácie a bary. V okolí hradu je tiež krásna časť starého mesta, kde je veľa malých uličiek, starých domov a tapas barov. Samozrejme, samotný hrad je určite povinnou zastávkou. Je z neho nádherný výhľad na celé mesto a určite to stojí za tú menšiu túru cestou hore :-). 

Ako prebiehal kurz?

Pred začiatkom kurzu som z domu musela spraviť test, na základe ktorého ma potom zaradili do jazykovej úrovne. Bola som zaradená medzi úplných začiatočníkov. Po pár dňoch som však požiadala o preradenie, pretože po lekciách s tebou som už mala vyššiu úroveň. Vyučovanie sme mali rozdelené na gramatickú časť (3h) a konverzácie (2h). Každý týždeň sa nám menili učitelia, čo bola trošku nevýhoda, pretože tým pádom to bolo každý týždeň akoby znova od nuly, keďže naladiť sa na lektora nejaký čas trvá. Lektori však boli úžasní, bolo vidieť, že ich práca baví. Rozprávali sa s nami len po španielsky, takže niekedy to bola sranda dorozumievať sa doslova rukami-nohami. Spolužiakov som mala z celého sveta, čiže okrem nasávania španielskej kultúry som sa od nových kamarátov naučila čosi aj o kultúrach iných krajín. Škola nám každý týždeň organizovala aktivity, zúčastnila som sa napríklad intercambia, kde sme so španielmi učiacimi sa angličtinu konverzovali v španielčine a tak si cvičili rozprávanie. Tiež sa organizovali výlety, ako som už spomínala výlet na ostrov Tabarca a na iné zaujímavé miesta. 

V čase, keď si cestovala do Španielska, si už mala základy. Napriek tomu: Rozprávať na hodine s lektorkou, verzus rozprávať v teréne s rodenými hovoriacimi, ktorí majú rôzne akcenty, či ocitnúť sa v hlučnej španielskej kaviarni, je iste rozdiel. 🙂 Aká bola Tvoja skúsenosť v tomto smere? 🙂

Rozhodne to chcelo čas zvyknúť si a rozhovoriť sa. Vždy som sa snažila aspoň začať konverzáciu po španielsky a udržať ju, kým som vedela, ale väčšinou došlo po pár rýchlych nezrozumiteľných otázkach od predavačky, či čašníčky v kaviarni do bodu, kedy som sa musela uchýliť k angličtine. Ku koncu pobytu som však už bola viac na španielsky hovoriacej vlne a bolo to rozhodne jednoduchšie, vety mi išli prirodzenejšie a viac zo zvyku. 

Ako si trávila voľný čas? Našla si si priateľov medzi ostatnými študentami?

Hneď prvý deň školy sme sa zoznámili s ostatnými študentmi zo školy a vznikla z nás celkom veľká partia. Spolu sme chodili na pláž, večer do mesta a na rôzne výlety. Po škole sme chodili takmer každý deň na pláž a niekam do reštaurácie na tapas. V Alicante som bola počas majstrovstiev sveta vo futbale, takže sme chodili večer pozerať s domácimi zápasy, čo malo neskutočnú atmosféru.

Skvelý zážitok mám z toho, keď sme na pláži jeden večer oslavovali narodeniny kamaráta z Francúzska. Strávili sme celú noc na pláži, tiež sme sa v noci kúpali a tancovali. Bol to pre mňa jeden z najlepších letných zážitkov.  

Vravela si mi, že po skončení kurzu za Tebou priletia Tvoje kamarátky a dáte ste takú babskú jazdu. Podarilo sa? Aké to bolo?

Áno, babám sa podarilo za mnou prísť a bolo to parádne. Najprv prišli na 4 dni do Alicante, kde som im poukazovala mesto a spolu s mojimi novými kamošmi sme tam oslávili moje narodeniny. V Alicante sme mali takú skôr dovolenkovú náladu, ktorú sme neskôr vymenili za turistickú, keďže sme sa presunuli do Barcelony. Tam sme strávili 3 dni a prešli sme všetky hlavné atrakcie. Na Barcelonu by sme určite potrebovali viac času, než sme mali, pretože sme domov neodchádzali úplne nasýtené.

Myslím si, že Španielsko je ideálne na takéto babské jazdy, keďže ponúka veľa možností kam ísť a dá sa veľmi jednoducho vlakmi, autobusmi aj lietadlami po celej krajine presúvať za prijateľné ceny.

Čo sa Ti v Španielsku páčilo, prípadne nepáčilo? Máš v pláne vrátiť sa do Španielska v budúcnosti?

Po tomto mesiaci, ktorý som v Španielsku strávila už nevidím inú možnosť ako vrátiť sa tam.

Naozaj som si to tam zamilovala a hneď po návrate domov som začala vymýšľať ako sa tam dostať cez Erasmus. Z vecí, ktoré sa mi na Španielsku nepáčili, bola určite situácia s pitnou vodou, ktorá je minimálne v Alicante dosť biedna. Neustále kupovať bandasky s vodou, vláčiť to a všetok ten plast, to sa mi dosť nepáčilo. No okrem toho som za môj pobyt nezažila nič, čo by ma odrádzalo vrátiť sa späť :-). 

Čo by si odporúčala študenom, ktorí zvažujú takýto jazykový pobyt?

Rozhodne do toho ísť a nebáť sa.

Pre mňa to bola skúsenosť ktorá ma posunula v mnohých  smeroch, nielen v tom akademickom.

Tiež pri výbere miesta pobytu by som odporučila dať šancu aj tým menším mestám, ktoré sú často aj lacnejšie, než veľké metropoly a dokážu prekvapiť tým, že sa tam môžete cítiť ako doma. 

Ďakujem za skvelý a inšpiratívny rozhovor. 🙂

Kam ďalej?

Prečítajte si rozhovor so Zuzkou o jazykovom pobyte v Barcelone, alebo sa inšpirujte reportážou z Valencie a Madridu od Rebeccy.