jazykový kurz

Tip na učebnicu španielčiny pre samoukov

Ak sa chcete naučiť sa po španielsky, existuje mnoho možností. Tradičnou cestou je postupovať podľa učebnice. Ale ako si vybrať? Podľa obalu? Ceny? Je ich predsa toľko… Ja na súkromných lekciách využívam viacero zdrojov, rada ich striedam, aby sa študákom nezunovali. Dnes vám napíšem, ktorú účebnicu najlepšie pre začiatočníkov – samoukov, ale aj pre študentov, ktorí chcú okrem navštevovania kurzu či stretnutí s lektorom napredovať aj sami.

Bohdan Ulašin – Španielčina pre samoukov

Španielčinu pre samoukov od Ulašina rada a vrelo odporúčam.  Ak by som ju mala opísať jednou vetou, znela by nasledovne: Top učebnica na našom trhu pre všetkých, ktorí sa chcú učiť sami. Na prvý pohľad nenápadná, v papierovej väzbe, avšak obsahovo viac než bohatá. Z úplných začiatočníkov sa dostanete až na úroveň B2. Mám ju rada kvôli prepracovaným textom a prehľadnej slovnej zásobe. Je k nej aj cédečko a ak by sa vám málilo cvičení na gramatiku, môžete si prikúpiť pracovný zošit (odporúčam).

Čo sa týka obsahu knihy, páči sa mi, že všetky kapitoly majú veľmi podobnú štruktúru. V úvode každej lekcie si prečítame text o Jurajovi, Slovákovi žijúcom v Španielsku, jeho priateľoch a rôznych situáciách, ktoré zažíva, pričom každá lekcie sa venuje konkrétnej inej (práca, rodina, priatelia, oslavy, zdravie, športy, gastronómia a podobne). Pod textom nájdeme prehľadné zhrnutie nových slovíčok preložených do slovenčiny.

V každej lekcii zároveň nájdeme spísané aj ustálené frázy a idiómy s vysvetleniami a ekvivalentami v slovenskom jazyku. Nasleduje pár strán teórie gramatiky a samozrejme cvičenia, ku ktorým kľúč sa nachádza vzadu v knihe.

V závere jednotlivých kapitol sa zvykne nachádzať druhý text, ktorý nám predstavuje jednotlivé súčasti španielskej kultúry: zaujímavé miesta v Španielsku, gastronómiu, známe hispánske osobnosti, šport, ale aj praktické texty, napríklad o školskom systéme v Španielsku a politike.

Orientačná cena knihy: 14 eur. Pracovný zošit: 10 eur

Sú dve drobnosti, ktoré by som tejto knihe vytkla:

Prvá – (ne)kvalita väzby nezodpovedá požiadavkám moderného študenta, ktorý knihu berie do rúk často, otvára ju, prenáša, zatvára, listuje dozadu na výsledky cvičení a späť. Dokonca aj môj diár za tri eurá z Tigru má pevnejšiu väzbu…

Druhá – nekonzistentnosť gramatických učív. Častokrát je jedna gramatická látka rozhádzaná po rôznych kapitolách, čím je jej pochopenie pre študentov možno zbytočne komplikované. Osobne mám radšej prebratie jednoduchších tém na začiatku a keď už z gramatiky preberáme niečo zložitejšie, venujeme sa téme systematicky a detailne (napr. tvorenie slovies v minulom čase, nepravidelné slovesá,…)

Hodnotenie: 4/5

 😀 super texty

 😀 spracovaná slovná zásoba

😀 detailne vysvetlená gramatika, vďaka čomu samouk nepotrebuje učiteľa ani internet

 🙁  slabá väzba